Biorąc kredyty, zazwyczaj zakładamy, że ich spłata przebiegnie bezproblemowo. Niestety nie zawsze tak jest, a czasem okazuje się, że suma rat wszystkich zobowiązań znacząco przewyższa nasze możliwości finansowe i zaczynamy wpadać w pętle zadłużenia. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia i można sobie z nią poradzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Tego typu produkt finansowy można znaleźć w coraz większej ilości banków i cieszy się dużym zainteresowaniem wśród kredytobiorców. Na czym polega takie zobowiązanie i czy rzeczywiście może ono przynieść duże oszczędności? Odpowiadamy.
Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Konsolidacja kredytów https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/ polega na połączeniu ze sobą kilku różnych zobowiązań finansowych. Dzięki niej możemy pozbyć się problematycznych długów i zastąpić je nowym zobowiązaniem, którego rata jest możliwa do spłaty. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu mamy możliwość połączenia ze sobą różnych zobowiązań: kredytów gotówkowych, samochodowych, a nawet hipotecznych. Coraz popularniejsza staje się też konsolidacja chwilówek i innych pożyczek pozabankowych.
Kredyt konsolidacyjny jest zobowiązaniem celowym, co oznacza, że środki pozyskane w taki sposób można przeznaczyć tylko na cel opisany w umowie – w tym przypadku, będzie to spłata kilku długów. Nie bez powodu takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych rodaków. Dzięki niemu można odciążyć swój domowy budżet i krok po kroku wyjść z pętli długów.
Kiedy warto konsolidować kredyty?
Aby decyzja o konsolidacji była opłacalna należy ją dokładnie przemyśleć, aby później jej nie żałować. Kredyt konsolidacyjny przyda się w szczególności osobom, które mają sporo rat i zbyt mało pieniędzy, aby je spłacać. Jak wiadomo, opóźnienia w spłacie kredytów mogą nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje, a skonsolidowanie ich może Ci pomóc ich uniknąć. Jednak jeśli do spłaty problematycznych zobowiązań zostało Ci niewiele czasu, to lepiej jest „zacisnąć pasa” i spłać regularnie aktualne raty.
Czy konsolidacja jest sposobem na oszczędności?
Mogłoby się wydawać, że kredyt konsolidacyjny się opłaca, ponieważ jego rata jest niższa niż suma wszystkich, które musieliśmy spłacać do tej pory. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne i jedna niższa rata wcale nie oznacza oszczędności – wręcz przeciwnie. Wystarczy się chwile zastanowić, aby stwierdzić, że niższa rata to efekt maksymalnego wydłużenia okresu kredytowania. Jak wiadomo, im dłuższy jest okres kredytowania, tym wyższe są odsetki. W taki sposób musimy oddać do banku więcej pieniędzy niż suma wszystkich kredytów.
Kredyt konsolidacyjny jest więc opłacalny dla kredytodawcy, ale niekoniecznie dla kredytobiorcy – biorąc pod uwagę finanse. Finalnie możesz oddać nawet o kilka lub kilkanaście tysięcy więcej niż gdybyś zdecydował się dalej spłacać kilka kredytów jednocześnie. Zaletą konsolidacji jest jednak to, że może nam ona dać spokój psychiczny i odciąży domowy budżet. Nie będziesz musiał martwić się tym, że nie dasz rady spłacić kilku rat, ponieważ suma tej jednej będzie dopasowana do Twoich możliwości.
Jeśli chcesz zdecydować się na konsolidacje, to warto, abyś skontaktował się z ekspertem finansowym Spłata Pożyczek. Pomoże Ci on wybrać najlepszą ofertę i doradzi czy kredyt konsolidacyjny jest w Twoim wypadku najlepszym rozwiązaniem. Pomoc specjalisty pomoże Ci uniknąć podjęcia niekorzystnej decyzji kredytowej i zaoszczędzić czas na szukaniu najlepszej oferty.