ETF w Polsce

Fundusze ETF są znane praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, a ich znaczenie jest coraz większe również w Polsce.

Fundusze ETF – co je charakteryzuje?

Fundusze ETF (skrót od angielskiego wyrażenie Exchange Traded Fund) to niejako połączenie akcji oraz jednostki otwartego funduszu inwestycyjnego. Identycznie, jak akcje, są w ciągłym obrocie giełdowym, dzięki czemu można je natychmiastowo wycenić, zlecając kupno lub sprzedaż. Warto jednocześnie zauważyć, że ETF-y mają podobną konstrukcję co zwykłe fundusze inwestycyjne, co pozwala dzięki nim zainwestować w wiele różnych aktywów, jak waluty, obligacje, surowce czy akcje.

Szybki rozwój ETF-ów to nie przypadek!

Fundusze ETF są notowane na giełdzie i to właśnie odróżnia je od klasycznych funduszy inwestycyjnych. Bardzo dobrze odnalazły się na rynkach rozwiniętych, gdyż od ich wprowadzenia na początku lat 90. bardzo szybko i sprawnie się rozwinęły. Pod względem aktywów i oferty produktowej zdecydowanie najszybciej. Liczby nie pozostawiają wątpliwości z jak atrakcyjnym produktem finansowym mamy do czynienia – w 2021 wartość aktywów przekroczyła aż 10 bilionów dolarów. Wrażenie robi też liczba działających ETF-ów, która a koniec 2022 roku zbliżyła się blisko do 9000!

Trzeba zauważyć, że przez wiele lat ETF-y były utożsamiane z inwestowaniem pasywnym, czyli takim, które naśladuje zachowanie konkretnych indeksów. Początkowo były to głównie indeksy akcyjne. Z czasem zaczęło się to zmieniać i dzisiaj możliwości jest dużo więcej, dzięki czemu posiadacze ETF-ów zapewniają ekspozycję praktycznie na wszystkie klasy aktywów. 

ETF w Polsce – jaką ma pozycję?

Dobrą informacją dla rodzimych inwestorów jest to, że ETF-y zyskują w naszym kraju na coraz większym znaczeniu. Wiadomo, że daleko nam jeszcze do rynków zagranicznych, lecz ETF w Polsce powoli pnie się w hierarchii różnych instrumentów inwestycyjnych. Najbardziej popularne są oczywiście ETF-y notowane na warszawskiej giełdzie, ale obok nich polscy inwestorzy mają też do wyboru dość pokaźną gamę produktów zagranicznych domów maklerskich. Na pewno rejestracja zagranicznych ETF-ów w Komisji Nadzoru Finansowego może znacznie przyspieszyć ten proces, rozwijając ten rodzaj rynku w naszym kraju. Taka rejestracja w bazie KNF zapewnia zagranicznym instytucjom łatwiejszą drogę do tego, by zyskać szerszą dystrybucję, dając przy tym szansę na większe zainteresowanie polskich inwestorów.

Niestety, trzeba przyznać, że na rynku funduszy ETF istnieją dość niesprzyjające regulacje, które stanowią duże utrudnienie dla wielu inwestorów. To głównie bariery podnoszące koszty tworzenia takich produktów, zwiększające też już i tak rozbudowaną biurokrację. Jeśli te bariery zostaną zniesione, istnieje duża szansa, że ETF-y staną się popularniejszym produktem finansowym na polskim rynku kapitałowym.

Jeśli tak faktycznie będzie, nie ma raczej wątpliwości, że ETF-y zyskają jeszcze większą popularność, stając się coraz bardziej atrakcyjnym instrumentem finansowym, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here