We współczesnych czasach ekonomia jest jednym z najbardziej popularnych kierunków w Polsce. Osoby, które ukończyły ekonomiczne studia wyższe, mają szansę pracować w różnych sektorach gospodarki rozwijając dogłębnie swą dotychczas zdobytą wiedzę teoretyczną.
Wiele młodych, ambitnych osób wchodzących w dorosły etap życia często zastanawia się, jaki wybrać kierunek studiów, aby zapewnić sobie w przyszłości dostatnie życie. Wielu z nich często wybiera bardzo popularne w ostatnim czasie studia ekonomiczne. Czy warto więc studiować ekonomię ?
Jeszcze kilkanaście lat do tyłu, gdy kształcenie na wyższych uczelniach znacznie się rozpowszechniło i zaczęło być dostępne dla każdego, istniała powszechna opinia, że studia wyższe są gwarancją lepszej przyszłości. Dziś sytuacja wygląda już inaczej, gdyż ukończenie studiów nie oznacza znalezienie wymarzonej pracy.
Jak wiadomo każdego roku kalendarzowego studia kończy kilkaset tysięcy absolwentów z nadzieją na szybkie znalezienie rewelacyjnej pracy. Niestety istniejąca na rynku pracy konkurencja sprawia, że czasem znalezienie dobrze płatnej pracy w renomowanej firmie nie jest wcale takie proste.
Co prawda ukończenie studiów wyższych jest bez wątpienia ogromną pomocą w czasie szukania pracy, niemniej trzeba wiedzieć w jaki sposób zaplanować swoją karierę zawodową , aby odnieść pożądany sukces zawodowy. Osoby nastawione na odniesienie owocnej kariery zawodowej powinny postawić nie tylko na renomowaną uczelnię lecz także na przyszłościową dziedzinę. Jednym z kierunków, który daje szerokie pole do manewru oraz pozwala zdobyć umiejętności pożądane na rynku pracy, jest właśnie ekonomia.
Ekonomia studia licencjackie – kto odnajdzie się na tym kierunku?
Na studiach ekonomicznych z łatwością odnajdą się przede wszystkim osoby ciekawe świata finansów oraz gospodarki. Wśród obowiązkowych przedmiotów obowiązkowych na studiach ekonomicznych znajdują się również zagadnienia z obszaru prawa oraz psychologii. Niemniej znaczną część zajęć stanowią przedmioty związane ściśle z ekonomią. Wśród wielu z nich można wymienić: mikroekonomię, matematykę, rachunkowość, ekonometria i wiele innych. Zatem studia ekonomiczne są idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które to mają zacięcie do przedmiotów ścisłych.
Decydując się na studiowanie ekonomii trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że studia takie to nie tylko tabelki, obliczenia oraz wykresy. Każdy ambitny student oprócz nabywania priorytetowych umiejętności powinien również wyrażać również ciekawość świata, co powinno objawiać się w postaci regularnego śledzenia wiadomości gospodarczych. Należy pamiętać o tym, że aby być w przyszłości dobrym ekonomistą trzeba w dużej mierze samodzielnie pogłębiać swoją wiedzę.
Pozytywne strony studiów ekonomicznych
Często się zdarza, że przyszłych ekonomistów zniechęca ogrom teorii, którą trzeba bezbłędnie opanować. Niestety jest to konieczne, gdyż wiedza ta jest niezbędna do zrozumienia mechanizmów jakimi rządzi się ekonomia. Pozytywną stroną jest to, że dużą ilość wykładów rekompensują interesujące ćwiczenia, podczas których studenci mają szansę wykazać się umiejętnością logicznego myślenia.
Co więcej każdy absolwent ekonomii ma wiele możliwości pracy. Wiele osób, które zdobyły tytuł magistra ekonomii podejmuje pracę w sektorze bankowości, gdyż obecnie jest tam duże zapotrzebowanie na specjalistów, a co więcej zarobki są bardzo obiecujące.
Większość uczelni w naszym kraju oferuje wiele ciekawych specjalności na tym kierunku wśród których można wymienić międzynarodowe stosunki gospodarcze, biznes międzynarodowy i wiele innych.
Osoby studiujące na renomowanych uczelniach mają możliwość uczestnictwa, w dodatkowych aktywnościach, które w dużej mierze ułatwiają im start po ukończeniu studiów. Mogą oni uczestniczyć w ciekawych konferencjach branżowych, angażować się w życie uczelni,
oraz należeć do różnych kół naukowych. Ponadto studenci studiów dziennych odbywają praktyki studenckie, które to przygotowują ich do wykonywania zawodu ekonomisty.
Istotnym kryterium podczas wyboru uczelni powinni być z pewnością wykładowcy. Niezwykle istotne jest to, aby byli oni praktykami i w interesujący sposób przekazywali aktualną wiedzę.
Oglądanie pasjonatów ekonomii w akcji może być bowiem inspirującym doświadczeniem, które zaowocuje pod koniec studiów.