Coaching a mentoring - czy to to samo?

Coaching i mentoring to coraz częściej spotykane pojęcia w naszym codziennym oraz zawodowym życiu. Niektórzy błędnie stosują te nazwy zamiennie. Jest jednak między nimi znacząca różnica, którą dziś postaramy się wyjaśnić. Dzięki temu będziesz wiedzieć, z jakich usług tak naprawdę możesz skorzystać, bądź jaki kierunek nauczania obrać: mentoring czy coaching. Studia ego typu są teraz bowiem bardzo popularne.

Coaching a mentoring

Jednym zdaniem: coaching skupia się na tym, by klient sam doszedł do pewnych rozwiązań, a mentoring odgórnie wskazuje kierunek działań. 

W pierwszym przypadku coach wie, że klient posiada wiedzę oraz umiejętności, które pomogą mu zrealizować zakładane cele, jednak ma pewne trudności z zaplanowaniem i wdrożeniem działań, dlatego potrzebuje kogoś, kto znając specyfikę przedsiębiorstwa lub relacji między ludźmi, zada takie pytania, które pomogą znaleźć odpowiedź.

Natomiast mentor to osoba z dużą wiedzą oraz doświadczeniem, której zadaniem jest wskazanie konkretnych rozwiązań i przedyskutowanie ich z klientem. Zazwyczaj jest to trening pewnych kompetencji, nauka i zdobywanie konkretnej wiedzy, której osoba poddająca się mentoringowi nie ma. Być może mentor wskaże gotowe rozwiązania polegające na odbyciu jakiegoś kursu lub skierowaniu się do innego specjalisty z danym problemem. 

Kiedy skorzystać z usług?

Klient czasami może nie wiedzieć czy potrzebuje wsparcia coacha czy raczej mentora, ani czy w ogóle powinien się na którąkolwiek z tych opcji zdecydować. Na pewno trzeba się zastanowić nad taką pomocą gdy dobrnęliśmy do pewnego punktu, z którego nie możemy wyjść i wiemy, że sami sobie nie poradzimy. Trzeba wówczas szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy mamy wystarczającą wiedzę i umiejętności, czy potrzebujemy kogoś, kto w danym obszarze osiągnął sukces, znalazł rozwiązanie i będzie chętny się z nami tą wiedzą podzielić. Jeżeli preferujemy pracę w cztery oczy, to na pewno coach albo mentor będzie dla nas odpowiedni. Jeżeli chcemy szybko uzyskać efekty, to również zalecana jest praca indywidualna. Mentoring jest na pewno dla osób pokornych – wszak będziemy pracować z kimś, kto osiągnął więcej od nas. Natomiast z coachem będziemy działąć na bardziej partnerskich relacjach, nie powinien on się wywyższać czy traktować klienta z góry. 

Jeżeli chodzi o zakres usług, to nie opierają się one wyłącznie o sprawy zawodowe, ale również życiowe, uczuciowe czy związkowe. Coaching częściej spotykamy w czasie gdy pojawia się nowe wyzwanie, dostaliśmy awans czy doświadczyliśmy jakiegoś kryzysu. Mentoring często pomaga nam uporządkować pewne sprawy i pokazać kilka rozwiązań, które przeniosą nas na wyższy level. 

Coaching studia – czy warto?

Obecnie mamy duże zapotrzebowanie na rynku na coachów i mentorów – jest to spowodowane tym, że wiele osób potrzebuje pomocy by uporządkować swoje sprawy zawodowe i osobiste. Czy możemy podążyć tą ścieżką zawodową? Oczywiście, aczkolwiek istnieją pewne bariery. Bo o ile mentorzy są to ludzie z wieloletnim doświadczeniem i wiedzy przez nich zdobytej nie możemy nadrobić zbyt szybko, tak coachingowe studia są już opcją jak najbardziej w zasięgu każdego z nas. Szczególnie powinny się nimi zainteresować osoby, które pasjonują się psychologią biznesu oraz mają mocne potrzeby pomagania innym w osiąganiu wyznaczonych celów. Jest to więc zawód przyszłości, tym bardziej, że specjalizacji jest mnóstwo i studenci mają szerokie możliwości do wykazania się. 

Coaching i mentoring na pierwszy rzut oka mogą się wydawać podobne, jednak po zagłębieniu się w temat istnieje między nimi zasadnicza różnica. Dlatego tak ważne jest, aby ją poznać i wybrać usługi, które odpowiedzą na nasze potrzeby lub staną się naszą przyszłą ścieżką zawodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here