Stewardessa

Stewardessa jest to kobieta pracująca przy obsłudze pasażerów samolotów i statków. Najważniejszym jej zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa, osoby te przeszkolone są z udzielania pierwszej pomocy, gaszenia pożarów i ewakuacji, jak również ze sztuki przetrwania.
Aby zostać stewardessą wymagania są ściśle określone, natomiast procesy rekrutacji bardzo długie.
Od kandydatek linie lotnicze oczekują wykształcenia średniego lub wyższego. Osoba ubiegająca się o to stanowisko musi być stosunkowo młoda i dobrze się prezentować. Od kandydatek wymaga się dobrego stanu zdrowia. Często zakazane są wszelkie tatuaże oraz kolczyki. Kobieta powinna mieć od 160 cm do 170 cm wzrostu oraz mieć miłą aparycję. Kobiety, muszą radzić sobie w stresujących sytuacjach oraz znać przynajmniej dwa języki obce. Panie na tym stanowisku powinny być opanowane, pewne siebie, szybko podejmować decyzje oraz angażować się w powierzone zadania.
Ogrom wiedzy, jaki musi przyswoić kandydatka na stewardessę, jest sprawdzany podczas egzaminów, które są surowo oceniane, a wyniki podawane są od razu. Kandydatka musi posiadać certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych, zaświadczenie o niekaralności oraz o dobrym stanie zdrowia. Niektóre linie lotnicze wymagają testu na obecność narkotyków.
Osoba na tym stanowisku musi przejść test pływania, który polega na przepłynięciu całego basenu holując nieprzytomną koleżankę, oraz na zdaniu psychotestów.
Starając się o nabór do tej pracy, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to praca dla wszystkich.
Nie wszyscy poradzą sobie z marudnymi pasażerami. Przez długie godziny pracy, niektóre panie mają więcej problemów zdrowotnych, częste latanie na dużych wysokościach sprzyja np.zapaleniom zatok.
Stewardessy określają swój grafik z miesięcznym wyprzedzeniem, w momencie kiedy warunki pogodowe nie pozwalają na lot, zdarzają się opóźnienia, wtedy firma opłaca im nocleg.
Aby rozpocząć swoją przygodę w tym zawodzie, należy złożyć swoją kandydaturę drogą online lub w wybranej linii lotniczej.
Zazwyczaj jesteśmy proszeni o dołączenie zdjęcia legitymacyjnego oraz takiego, w którym widać całą sylwetkę. Podczas rekrutacji oceniana jest nasza komunikatywność, umiejętność pracy pod presją czasu. W trakcie kolejnych etapów ,zostaną sprawdzone nasze umiejętności językowe, jak również pamięć wzrokowa. Jeśli uda nam się pokonać wszystkie trudności, otrzymujemy to na co czekaliśmy czyli zawód stewardessy.
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić, aby zdobyć pracę jest przejrzenie ofert na stronach internetowych i gazetach. Linie lotnicze, co pewien czas ogłaszają nabór na pracowników. Możemy również, napisać CV oraz list motywacyjny i samemu dostarczyć do działu personalnego wybranej linii lotniczej, który będzie tam oczekiwał do momentu, aż pojawi się nabór na kandydatkę.
Hierarchia zawodowa wśród załogi określana jest następująco:
– no 4 stewardessa najmłodsza stażem
– no 3 staż dłuższy niż no 4
– no 2 zastępca no 1
– no 1 główna szefowa, posiadająca specjalne kursy i szkolenia
– FO oficer
– CPT kapitan
Jeśli chodzi o kwestię pieniędzy, stewardessa zarobki w Polsce ma około 3000 zł. Można przyjąć, że około 25 % przedstawicielek tego zawodu, zarabia powyżej 3000 zł netto.
Przykładowo w pewnej polskiej firmie lotniczej, stewardessa zarabia do 8 tysięcy zł brutto, a starsza stewardessa już do 10 tysięcy brutto.
Według pewnego portalu internetowego najmniejsze zarobki występują w województwie warmińsko – mazurskim oraz kujawsko- pomorskim.
Najwięcej zarabiają stewardessy ze stolicy Polski oraz Opola i Katowic.
Od ilości zarabianych pieniędzy w dużej mierze ma znaczenie, w jakich liniach lotniczych stewardessa pracuje oraz w jakiej klasie biznesowej.
Dla przykładu w arabskich liniach lotniczych w klasie ekonomicznej zarobki mogą stanowić nawet 10 tysięcy netto.
W niemieckich liniach lotniczych, za przepracowane około 25 godzin tygodniowo, średnie wynagrodzenie miesięczne to 1400 euro.
Warto dodać, że koszt szkolenia w pewnych liniach lotniczych, spłacany jest przez kandydatkę, która w ciągu 10 miesięcy musi oddać z wypłaty w sumie około 2100 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here