Przewodnik po podatku od nagrody

Niech rzuci kamieniem ten z nas, który nigdy nie brał udziału w żadnej loterii, konkursie organizowanym na mediach społecznościowych albo losowych grach liczbowych, tak popularnych w dzisiejszych czasach. Gry z nagrodami budzą nasze emocje, sprawiają, że wydaje nam się iż wszystko jest możliwe, a my jesteśmy tak zdeterminowani i bliscy celu, że tym razem na pewno coś wygramy. Lubimy ten dreszczyk emocji, lokowanie niewielkich kwot, rywalizację i możliwość dania upustu swojej kreatywności, sile czy zręczności. I rzeczywiście, nielicznym udaje się czasami coś wygrać – samochód osobowy, zestaw żeliwnych garnków albo pieniądze, za które będziemy mogli wyremontować łazienkę, pojechać na wakacje albo kupić wymarzoną torebkę. Nie jest jednak ważne co wygraliśmy i co planujemy z naszą nagrodą zrobić czy w co ją zainwestować – zawsze musimy odprowadzić podatek od nagrody. Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od wygranej odliczany jest w przypadku nagród związanych ze sprzedażą premiową oraz zdobytych w grach, konkursach i zakładach, i dotyczy fantów wygranych nie tylko na terenie Polski, ale całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przypadku wygranej zdobytej właśnie poza terytorium Polski, obowiązek zapłacenia podatku od nagrody spoczywa na nas – musimy go osobiście opłacić oraz wykazać ten szczególny przychód w naszym rocznym zeznaniu podatkowym. Dobra wiadomość jest taka, że to na podmiocie przekazującym nam wygraną ciąży obowiązek odprowadzenia od niej podatku w wysokości 10% wartości nagrody. Dzięki temu my, jako obdarowani, nie musimy rozliczać się z nagrody w rocznym zeznaniu podatkowym. Należy jednak pamiętać, że przekazanie nagrody możliwe będzie dopiero po zapłaceniu podatku od wygranej przez podmiot przekazujący prezent. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość i wytrwale czekać, aż organizator rozliczy się z urzędem skarbowym.
Podatek od nagrody nie jest jednak sprawą oczywistą i pewną, więc zdarza się, że w kilku szczególnych przypadkach jesteśmy zwolnieni z obowiązku jego uiszczenia. Takie sytuacje opisane zostały w ustawie o PIT i są to konkursy organizowane i ogłaszane przez media, konkursy specjalne o tematyce naukowej, dziennikarskiej, artystycznej, kulturalnej lub sportowej, a także dotyczące sprzedaży premiowej. Ważne jest jednak to, że jednorazowa wygrana, w postaci wypłaty lub prezenty, nie może przekraczać równowartości 760 zł, oraz że wyjątki te dotyczą tylko i wyłącznie osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oraz przedsiębiorców zajmujących się działalnością rolniczą; przedsiębiorcy zajmujący się własną działalnością gospodarczą musi uwzględnić dochód z nagrody w rocznym rozliczeniu podatkowym jako dochód uzyskany z działalności, jednak tylko wtedy, gdy zdobyta nagroda jest tematycznie związana z prowadzoną firmą. Zwolnieni od uiszczenia podatków jesteśmy także, gdy poszczęściło nam się w losowych grach liczbowych, ale tylko gdy nasza wygrana nie przekroczy równowartości 2280 zł. Całkowicie zwolnione z podatku są także wygrane zdobyte we wszelkich kasynach, wideoloteriach czy automatach do gry, np. takich jakie możemy spotkać w nadmorskich miejscowościach, barach albo parkach rozrywki.
Warto zawsze zapoznać się z regulaminem konkursu, w którym bierzemy udział, ponieważ mogą być tam zawarte cenne wskazówki i informacje dotyczące ewentualnego rozliczenia się i opłaty podatku od wygranej.
Gry, loterie fantowe i konkursy kuszą i wołają do nas z każdej strony – z radia, telewizji, na wydarzeniach kulturalnych i tych organizowanych przez miasto, koncertach największych gwiazd, a przede wszystkim i w Internecie. Zawsze warto podchodzić do nich z rozwagą i pewną dozą nieufności, doczytać wszystkie ukryte, zapisane małym druczkiem informacje, a także upewnić się, czy na pewno przysługuje nam zwolnienie z podatku. Ale w tym wszystkim nie zapominajmy też o spontaniczności i o dobrej zabawie, bo w końcu przede wszystkim o to w tych wszystkich konkursach i zabawach chodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here