Jak założyć własną firmę

Mimo, że na naszym rynku wprowadzane są wciąż nowe udogodnienia, co do szybszego otwarcia firmy to i tak zaczynający biznesmen musi wykonać kilka podstawowych czynności, związanych z wypełnieniem dokumentów.
Gdzie założyć działalność gospodarczą?
Większość czynności związanych z otwarciem swojej firmy,możemy wykonać przez internet. Założenie działalności powinniśmy zacząć, od wpisania w przeglądarkę adresu firmy.gov.pl i wypełnienia odpowiedniego formularza, w celu wpisania się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
W przyszłości na tym samym formularzu zgłasza się wszystkie zmiany danych, na które mamy czas siedmiu dni od ich zaistnienia. Bardzo ważnym faktem jest, że jeśli rejestrując firmę nie posiadamy jeszcze numeru identyfikacji podatkowej, to po jego otrzymaniu nie musimy już tego robić w systemie CEIDG.
W formularzu takim należy określić się co do rodzaju wykonywanej działalności. W tym celu powstała Polska Klasyfikacja Działalności, która zawiera spis wszystkich czynności, jakie może wykonywać firma. Kolejnym krokiem będzie wpisanie do formularza interesującego nas numeru wybranych czynności. Warto pamiętać o tym, że przy wyborze, nie obowiązuje żaden limit ilości podawanych numerów.
Wypełniając, w dalszej części formularz wybieramy formę opodatkowania nas podatkiem dochodowym. Wprawdzie większość biznesmenów pozostaje przy skali podatkowej, to niemniej warto poznać wszystkie dostępne formy opodatkowania.
W formularzu CEIDG należy także wskazać, kto będzie prowadził dokumentację finansową firmy. W momencie wypełniania wniosku jeżeli nie określiliśmy się jeszcze, z jakim biurem księgowym będziemy współpracować, to powinniśmy wybrać opcję samodzielnego prowadzenia dokumentacji, a w późniejszym terminie zaktualizować wpis już wybranego biura.
Mimo dużej konkurencji na rynku, usługi biura księgowego nie należą do najtańszych i zawsze istnieje ryzyko, że trafimy na nierzetelnych księgowych.
Jeżeli szukamy w miarę taniego rozwiązania, w celu prowadzenia naszych rachunków, możemy skorzystać z usług księgowości internetowej. Portal taki, oprócz swojej podstawowej funkcji jest jednocześnie programem do fakturowania, prowadzenia magazynu i wielu innych cennych rzeczy. Potrafi też tworzyć wszelkie ewidencje, deklaracje podatkowe, a nawet może wysyłać je przez internet do urzędów bez naszego podpisu.
Każdy pracodawca na koncie ZUS-u posiada podwójną osobowość. Występuje on tam jednocześnie jako płatnik – czyli osoba wpłacająca składki, za siebie i swoich pracowników oraz jako ubezpieczony.
W celu rejestracji działalności do ZUS-u składamy jeden z dwóch podstawowych dokumentów ZZA – rejestracja tylko do składki zdrowotnej, do ulg oraz w przypadku zatrudnienia pracownika. A dla ZUA – w celu rejestracji do wszystkich składek, w pozostałych sytuacjach oraz rejestracji do małego ZUS-u
W celu rejestracji działalności do Urzędu Skarbowego nasz numer NIP pozostaje niezmieniony i będzie nam służył jako numer firmy w momencie jej założenia.
W składanym formularzu CEIDG informujemy Urząd Skarbowy o wybieranej przez nas formie opodatkowania oraz rodzaju prowadzonej dokumentacji księgowej. Powinniśmy jeszcze zdecydować, czy chcemy być czynnym podatnikiem VAT. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to już nie musimy odwiedzać urzędu. Natomiast w przeciwnym wypadku należy złożyć w Urzędzie Skarbowym dokument VAT-R.
Wprawdzie nie istnieje, na rynku polskim żaden prawny wymóg wyrobienia pieczęci firmowej, to jednak jej posiadanie okazuje się niezbędne, gdyż na prawie wszystkich urzędowych drukach czy deklaracjach znajduje się odpowiednie pole na naszą pieczątkę, chociaż jej użycie nie jest obowiązkowe.
Do prowadzenia działalności niezbędne będzie także otwarcie rachunku bankowego. Jeśli do tej pory go nie posiadaliśmy, to w przypadku posiadania firmy okaże się niezbędny.
Po wprowadzeniu split payment, posiadanie rachunku firmowego w banku przez pracodawce jest konieczne.
Po założeniu takiego rachunku, należy koniecznie poinformować o tym fakcie Urząd Skarbowy oraz ZUS wypełniając wniosek aktualizacyjny CEIDG.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here