Podatek od mieszkania

Chyba każdy z nas marzy o własnych czterech kątach i związanym z nimi komfortem, spokojem i poczuciem dobrze zainwestowanych pieniędzy. Posiadanie własnego mieszkania, najlepiej w nowym budownictwie, prosto od dewelopera, jest symbolem naszych czasów i dowodem na to, że dobrze nam się powodzi, mamy dobrą pracę, świetne zarobki i dużo szczęścia w życiu. Gdy w końcu uda nam się spełnić to marzenie, nagle okazuje się, że mieszkanie to nie tylko wkład własny, remont, zakup designerskich krzeseł i stolika kawowego, dodatków w postaci egzotycznych kwiatów, zapachowych świeczek i firanek dopasowanych do koloru ścian i obicia kanapy, ale przede wszystkim… podatek od mieszkania!
Na samym początku warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest rynkowa wartość nieruchomości. Najrzetelniejszym źródłem będzie art. 6 ust. 2 z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych, gdzie wartość rynkowa nieruchomości jest określana na podstawie przeciętnych kwot używanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, przy uwzględnieniu ich stanu, stopnia zużycia i położenia. Z taką wiedzą możemy po kolei spełniać nasze obowiązki związane z opłacaniem podatku od mieszkania, mając przy tym pewność, że nikt nas nie oszuka oraz że będziemy w stanie wszystko zrozumieć.
Zakup jakiejkolwiek nieruchomości zawsze będzie się wiązał z koniecznością uregulowania podatku. Przede wszystkim, osoba kupująca mieszkanie musi liczyć się z kosztami związanymi z wizytą u notariusza oraz zapłatą podatku VAT, który wynosi 23% wynagrodzenia notariusza. Maksymalna wysokość takiego wynagrodzenia określona jest w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej, z którym na pewno warto się zapoznać przed wybraniem się do prawnika.
Pierwszą różnicą w wysokości podatku od mieszkania będzie fakt, że nasze mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego. O dziwo, zakup mieszkania z rynku wtórnego wiąże się z wyższym podatkiem, ponieważ na kupującego spadnie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości, który wynosi aż 2% rynkowej wartości naszego mieszkania. Kwota ta zostanie obliczona i wyegzekwowana przez notariusza w chwili podpisywania umowy notarialnej. Natomiast gdy nasza nowa nieruchomości pochodzi z rynku pierwotnego, podatek od mieszkania będzie w stosunku do mieszkania z rynku wtórnego niższy właśnie o te 2% wartości mieszkania. Dzieje się tak, ponieważ deweloper obciążony jest już podatkiem VAT, więc koszta leżą po jego stronie.
Jeżeli kupujemy mieszkanie na kredyt, musimy liczyć się z naliczaniem kolejnych kosztów. Gdy mamy ustanowioną hipotekę, zobowiązani jesteśmy do zapłacenia podatku PCC, który wynosi 19 zł. Podatek ten należy uiścić w urzędzie skarbowym maksymalnie do 14 dni od dnia nabycia mieszkania. Będzie nam do tego potrzebna deklaracja PCC-3.
Jeżeli my sami nie określimy wartości rynkowej naszego mieszkania lub gdy podana przez nas kwota będzie niekompatybilna z cenami innych podobnych nieruchomości dostępnych na rynku, organ podatkowy wezwie nas do jej ponownego określenia, podwyższenia lub obniżenia. Będzie to musiało mieć miejsce w ciągu 14 dni od odebrania przez nas wezwania. Jeżeli nie wywiążemy się z tego obowiązku, organ podatkowy dokona wyceny nieruchomości w naszym imieniu. Tutaj należy być bardzo czujnym, ponieważ jeżeli pomiędzy wartością wskazaną przez nas a wartością uzgodnioną przez organ podatkowy i rzeczoznawcę będzie różnica 33%, wtedy zostaniemy obciążeni kosztami wydania opinii przez biegłego i rzeczoznawcę. Możemy się tutaj jednak skutecznie wybronić, powołując się na kiepską lokalizację naszego mieszkania czy niedogodności związane z jego złym stanem.
Zakup własnego mieszkania to na pewno ogromna radość i powód do domu, ale również ogromna odpowiedzialność. Warto od samego początku sumiennie podejść do swoich obowiązków względem urzędu skarbowego, by móc jak najszybciej cieszyć się ze swojego miejsca na ziemi, a nie biegać po urzędach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here