Podanie na studia

Wszyscy maturzyści, którzy chcą rozpocząć studia wyższe zastanawiają się nad wyborem uczelni już w pierwszych latach liceum lub technikum. Na tej podstawie bowiem dobierane są przedmioty rozszerzone, które najprawdopodobniej maturzyści będą zdawać na maturze. Jak jednak wygląda przyjęcie na studia i co trzeba zrobić, aby się dostać na wymarzoną uczelnię? Jak wygląda podanie na studia?
Najważniejsze to zdanie matury i uzyskanie odpowiedniej liczby punktów na uczelnie. Należy jednak pamiętać, aby złożyć podanie na studia. Bez podania oraz dokonania odpowiedniej wpłaty, nie ma szans na rozpoczęcie studiów wyższych. Zazwyczaj każda uczelnia posiada swój indywidualny wzór podania na studia. Dlatego w pierwszej kolejności, należy przejrzeć stronę internetową przyszłej uczelni i sprawdzić jakie dokumenty są wymagane oraz wydrukować wzory podań i innych oświadczeń. Wszystkie dokumenty należy złożyć na uczelnie w wymaganym terminie, wraz z potwierdzeniem zapłaty.
Coraz więcej uczelni przyjmuje jednak możliwość dokonania rejestracji elektronicznej. Jest to znacznie szybszy i prostszy sposób złożenia wszystkich papierów. Przygotowane zostały specjalne system elektronicznej rekrutacji, które pozwalają na wprowadzenie wszystkich niezbędnych danych. Na odpowiednio przygotowanym portalu można również sprawdzić status rekrutacji i pobrać wszystkie dokumenty niezbędne do rozpoczęcia studiów wyższych.
Podanie na studia może różnić się w zależności od wybranej uczelni, jednak wszystkie podania mają pewne cechy wspólne. Przede wszystkim stosowne pismo powinno być zaadresowane do władz uczelni, to jest do Rektora uczelni, na którą zdecydujemy się złożyć podane. Należy także wskazać jakimi studiami jesteśmy zainteresowani. Wszyscy studenci bowiem są zobowiązani do złożenia podania na studia, dotyczy to zarówno studiów licencjackich, magisterskich, jak i doktoranckich. W podaniu należy zawrzeć informację czy jesteśmy zainteresowani studiami dziennymi czy też zaocznymi. Studia zaoczne wiążą się z koniecznością opłacenia czesnego, dlatego należy dobrze się zastanowić, na jakich studiach rzeczywiście nam należy.
Podanie na studia to tylko jeden z elementów przyjęcia na studia. Bardzo często należy złożyć szereg innych dokumentów, które potwierdzą zdane egzaminu dojrzałości. Należy także pamiętać, aby w podaniu podać wszystkie dane osoby składającej dokument. Należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres skrzynki mailowej, a także numer telefonu. Wszystkie dane pozwolą na skontaktowaniu się z aplikantem i poformowaniu o przyjęciu na studia. Podanie należy także osobiście podpisać imieniem i nazwiskiem.
Podobnie przedstawia się sytuacja w przypadku składania podania na studia zagraniczne. Wówczas dokładnie należy zapoznać się z wytycznymi danej uczelni i wywiązać się ze wszystkich formalności. Przyszli studenci mają jednak wówczas do dyspozycji tak zwanych doradców edukacyjnych, którzy pomagają wybrać odpowiednią uczelnię. W Polsce rzadko jednak korzysta się z ich usług, ale również istnieje możliwość skontaktowania się z doświadczonym doradcą, który pomoże w tak trudnym życiowym wyborze.
Studia to kolejny etap w życiu młodych osób. Warto dobrze zastanowić się nad wyborem studiów, ponieważ może to wpłynąć na ukierunkowanie przyszłości. Istnieje bardzo wiele uczelni oraz kierunków i specjalności. Uczelnie w praktycznie każdym mieście proponują bardzo szeroką ofertę studencką. Dotyczy to zarówno samych studiów, jak i praktyk i całego życia studenckiego. Tylko od kandydata zależy czym rzeczywiście będzie się kierować i która stronę wybierze.
Podsumowując, w przypadku wyboru studiów wyższych, kandydat zawsze zobowiązany jest do złożenia podania na studia. Do podania dołączone powinny być wszystkie dokumenty i oświadczenia wymagane przez daną uczelnię. Informacje na temat rekrutacji zawsze znajdują się na stronie internetowej placówki, którą jesteśmy zainteresowani. Do dyspozycji jest także dziekanat wydziału, który odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości przyszłych studentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here