Jakie wybrać studia? Pytanie to zadają sobie setki absolwentów liceów i techników, którzy zbliżają się do napisania matury i opuszczenia szkolnych murów. Żyjemy w czasach, w których dostęp do edukacji jest łatwy, a uczelnie zarówno te prywatne jak i państwowe przyjmują licznie chętnych kandydatów. Przed podjęciem decyzji należy się jednak głęboko zastanowić aby następne 5 lat naszego życia nie było zmarnowane lub byśmy nie mieli wyrzutów do samych siebie.
Pierwszą sugestią jaką usłyszymy w kwestii dalszej edukacji mogą być porady naszych rodziców, znajomych lub nauczycieli. Warto wziąć te uwagi do siebie, jednak nie iść ślepo w kierunku, który narzucą nam najbliżsi. Często mogą to być wybory podyktowane tym, że dawniej dany kierunek studiów był popularny lub przynosił lukratywne dochody jego absolwentom jednak było to np. w czasach młodości rodziców, a dzisiejszy rynek pracy jest już zdecydowanie inny. Znajomi i przyjaciele to czynnik, który ułatwi nam odnalezienie się w nowym miejscu, dzięki „starej paczce” kumpli z liceum będziemy czuć się na pewno bardziej komfortowo na nowo wybranej uczelni jednak czy warto uzależniać od tego los naszej przyszłej kariery? Studia to dla wielu osób jeden z najpiękniejszych okresów w życiu, na wybranej przez nas uczelni z pewnością poznamy nowe ciekawe osoby, z którymi szybko nawiążemy nić porozumienia. Znajomości z poprzednich szkół jeśli tylko będziemy je odpowiednio pielęgnować pozostaną z nami na lata, czasami warto iść własną drogą. Doradztwo dobrych nauczycieli może być w tym przypadku najbardziej korzystne dla naszej przyszłości. Są to ludzie z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniami, może niekoniecznie znają się na rynku pracy, ale potrafią rozpoznać rzeczy, z którymi sobie radzimy bądź sprawiają nam trudności. Na podstawie takiej identyfikacji naszych cech, łatwiej będzie nam przypisać się do określonej kategorii studiów np. humanistycznych czy medycznych. Podczas edukacji w liceum czy technikum pamiętajmy by nie zapominać o własnych pasjach i posiadaniu hobby. Jest to forma aktywności, która często może otworzyć nam zupełnie nowe drzwi na drodze do kariery. Może odkryjemy w sobie jakiś ukryty talent?
Jakie wybrać studia – to pytanie, trudne ale po głębszej analizie przecież chodzi tu o naszą przyszłość. Nie robimy tego dla nikogo więcej jak dla siebie i to my sami mamy być z tej decyzji usatysfakcjonowani. Śledź strony internetowe uczelni, które w ofercie posiadają kierunki najbliższe twoim umiejętnościom i zainteresowaniom. Szkoły wyższe organizują dni otwarte, jest to czas, w którym możesz zadać napotkanym przedstawicielom danej uczelni wszystkie nurtujące cię pytania i uzyskasz wtedy wyczerpujące odpowiedzi. Zorientuj się jak wygląda program studiów, jakie przedmioty będą wykładane na interesującym cię kierunku.
Wybór uczelni wyższej wiąże się dla wielu osób z wyjazdem do nowego miasta i tym samym z usamodzielnieniem się. Przy wyborze studiów dziennych będziemy mieli mało czasu do dorabianie w ciągu tygodnia, plany zajęć często rozłożone są bardzo nieregularnie pod dostępność wykładowców, a niekoniecznie pod wygodę studenta. Trafiają się tzw. „okienka”, podczas których trochę nie wiadomo co ze sobą zrobić, najczęściej jest to jednak czas zbyt krótki na podjęcie dorywczej pracy. W przypadku studiów dziennych pozostaje praca w weekendy.
Studia zaoczne są sytuacją odwrotną, gdyż tutaj w tygodniu powinieneś skupić się na właściwej karierze i rozwoju osobistym. Studiować będziesz w weekend, czas ten będzie jednak przez to w całości zajęty. W przypadku studiów zaocznych nie skupiaj się na karierze „na chwilę” i pracach, w których nie widzisz się w przyszłości – marnujesz wtedy swój czas, a pamiętaj, że ten typ studiów jest płatny. Rozwijaj się w kierunku, w którym na prawdę chcesz pracować.
Przed wyborem uczelni warto także udać się do doradcy zawodowego i wykonać test kompetencji. Oddanie się w ręce fachowca pozwoli spojrzeć na twoje umiejętności chłodnym okiem. Osoba taka nie ma z tobą żadnych związków, patrzy na ciebie jak na swojego klienta, a nie jak na kolegę, syna bądź córkę.