ETH i pozostałe rynki w Polsce

W Polsce popularność inwestycji kapitałowych jako dobrego sposobu na pomnożenie kapitału nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem. Jest wiele powodów takiego stanu rzeczy, jednak najczęściej jest to spowodowane stosunkowo małą zasobnością przeciętnego inwestora. Jednocześnie brakuje także właściwej edukacji na tematy dotyczące rynku kapitałowego i funkcji pieniądza w krajowej i ogólnoświatowej gospodarce.

Niełatwe początki

Choć z upływem lat sytuacja nabrała rozpędu, instrumenty finansowe bardzo popularne na światowych rynkach kapitałowych, w naszym kraju z reguły dopiero raczkują. Sytuacja ta z reguły się powtarza w przypadku niemal każdej klasy aktywów. Jest to bezpośrednia konsekwencja późnego wprowadzenia gospodarki wolnorynkowej w Polsce.

Po zapoznaniu się z akcjami, ale również z kontraktami terminowymi oraz funduszami inwestycyjnymi wreszcie przyszedł czas na rynek forex, który od 2001 r. przeżywa w naszym kraju prawdziwy renesans.

Czym są ETFy?

Fundusz ETF jest notowany na giełdzie i stanowi najczęściej grupę papierów wartościowych, które można kupić bądź sprzedać za pośrednictwem wybranego brokera takiego jak Saxo Bank Polska, który posiada dedykowaną platformę do handlu funduszami.

ETF oferują bardzo szeroki wachlarz klas aktywów. Inwestor znajdzie wśród nich zarówno tradycyjne inwestycje w spółki giełdowe, jak i waluty czy towary. Struktury ETF dają inwestorom możliwość otwierania krótkich pozycji na rynku, a także unikania podatków od krótkoterminowych zysków kapitałowych.  Co więcej można w nich stosować lewarowanie czyli dźwignię finansową, która daje traderom bardzo duże możliwości inwestowania małego kapitału początkowego.

Fundusze giełdowe to jedne z najbardziej poszukiwanych instrumentów finansowych, a jeśli dodatkowo zostaną starannie wybrane, stanowią bardzo dobry sposób na osiągnięcie świetnych wyników inwestycyjnych.

Na samym początku podstawową formą funduszu ETF był symbol giełdowy SPY. Warto przy tym pamiętać, że tylko na giełdach północnoamerykańskich istnieje nawet 1000 produktów ETF. Łącznie zainwestowano w nie niemal 1 bilion dolarów.

Inwestowanie w ETF

Fundusze ETF są wyjątkowo atrakcyjne dla inwestorów indywidualnych. Istnieje ku temu kilka powodów. ETF daje dostęp do szerokiej gamy aktywów finansowych przy użyciu jednego tylko instrumentu. Inwestowanie w ETF generuje także znacznie mniejsze prowizje niż w inne instrumenty finansowe, gdyż mogą nie być naliczane opłaty sprzedażowe, a jedyne obowiązujące należności to prowizje brokera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here