Branża gier komputerowych

Wiele osób wciąż nie docenia branży gier komputerowych, która naprawdę daje wielkie szanse na połączenie pasji z biznesem oraz dobrze płatną pracą. Trzeba oczywiście tylko podejść do tematu profesjonalnie i znaleźć swoją niszę.

Świat gamingu ma bowiem liczne odsłony oraz szereg zawodów, o których najczęściej nie pamiętamy, gdy myślimy o GameDevie.

Jakie perspektywy daje przed młodymi ludźmi, pragnącymi dołączyć do tej wirtualnej przestrzeni i znaleźć w niej swoją ścieżkę rozwoju zawodowego? O tym opowiemy poniżej.

Mnogość opcji dla różnych specjalistów

Rynek gier komputerowych to coraz prężniej działająca gałąź naszej rodzimej gospodarki. Określa ją szereg parametrów, branych pod uwagę przy szacowaniu jej wartości. Co się liczy? Przede wszystkim oczywiście wartość wydatków na gry w naszym kraju. Według PMR w zeszłym roku wyniosła ona ponad 2,5 mld złotych. Spektakularnie wyglądają natomiast wyniki polskich spółek gamingowych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Kapitalizacja GameDevu w zeszłym roku osiągnęła zawrotny poziom 30 mld złotych. I bynajmniej nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Branża nieustannie się rozwija. Powstają kolejne podmioty zajmujące się tworzeniem gier komputerowych. Mogą to być gigantyczne projekty lub mniejsze tytuły, tworzone bardziej z pasji niż z chęci osiągania spektakularnych sukcesów. W obu przypadkach istnieje sporo ścieżek kariery, z których korzystają osoby, pragnące stać się częścią gamingowej rodziny.

Programiści – trzon świata gier

Jedną z najważniejszych profesji przy budowaniu gier komputerowych są oczywiście programiści, odpowiedzialni za tworzenie serca gry, czyli kodu.

Przygotowanie do programowania gier wymaga wielu godzin wcześniejszej nauki. Z tego powodu spora część specjalistów kończy wcześniej np. studia informatyczne w Horyzont.eu, co daje im podstawy, jak choćby wiedzę na temat różnych języków programowania oraz silników gier.

Programiści często specjalizują się w jednym, konkretnym języku programowania, w ramach którego nieustannie poszerzają swoje kompetencje i umiejętności. Praca w tym zawodzie to bowiem ciągła, niekończąca się nauka. Poszerzanie wiedzy procentuje jednak ciekawymi projektami oraz oczywiście dobrymi zarobkami, z których mogą się cieszyć doświadczeni programiści gier komputerowych.

Artyści – coś dla oka

Choć w pierwszej chwili nie jest to aż tak oczywiste, to w przestrzeni GameDevu jest również miejsce dla prawdziwych artystów. Ich zadaniem jest przygotowywanie wyglądu poszczególnych bohaterów oraz lokalizacji, pojawiających się w grach komputerowych.

To na podstawie artystycznych wizji powstają wizerunku postaci, które przechodzą później do masowej wyobraźni graczy oraz niekiedy nawet szerszej kultury, jak choćby stało się z Larą Croft czy Wiedźminem.

Często w procesie tworzenia gry uczestniczą również inni specjaliści od kreacji, jak choćby copywriterzy, wspierający działania od strony tekstowej, oraz kompozytorzy lub muzycy odpowiedzialni za sferę dźwiękowo-muzyczną.

Budowanie gier zaczyna się zatem od przygotowywania całości – wszystkich elementów, widocznych lub słyszalnych dla gracza. Następnie dzięki talentom i pomysłom programistów poszczególne kadry nabierają życia.

Testerzy – kontrola przed wypuszczeniem na rynek

Zanim gra trafi na otwarty rynek, dostają ją do sprawdzenia testerzy gier komputerowych. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy wszystkie elementy są spójne, nie ma jakichkolwiek błędów, a całość pozwala na rozkoszowanie się rozrywką, która przyciągnie później rzesze zadowolonych fanów.

Testerzy stanowią niezmiernie istotny łącznik pomiędzy procesem tworzenia gry a jej późniejszą dystrybucją.

Zaplecze i promocja

W każdej branży, która oferuje konsumentom produkty do zakupu, niezbędni są specjaliści, wiedzący, jak go pokazać i później dobrze sprzedać.

W GameDevie nie jest inaczej. Również w tej branży zatrudnia się ekspertów od promocji – copywriterów, agencje PR, domy mediowe, których zadanie polega na dotarciu do odpowiednich grup odbiorców, chętnych do zakupu gotowej gry.

Świat gier komputerowych – miejsce na niejedną karierę

Nowoczesne gry komputerowe to już nie tylko pasja. W większości przypadków firmy zajmujące się tworzeniem i sprzedażą gier to profesjonalne przedsiębiorstwa, o spójnym planie marketingowym oraz dopiętych na ostatni guzik budżetach. Wciąż jednak pozostaje nieco miejsca na fascynację, która oczywiście pomaga osiągać spektakularne efekty oraz napędzać tę gałąź gospodarki w naszym kraju.

GameDev to przestrzeń, w której zatrudnienie może znaleźć wiele osób, o naprawdę zróżnicowanych profesjach.

Specjaliści mogą liczyć na dobre zarobki oraz naprawdę kreatywne zajęcie, które przynosi radość milionom graczy na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here