Własna firma

Szukając własnego pomysłu na rozwój kariery zawodowej, bardzo wiele osób skłania się do prowadzenia własnej działalności. Dla wielu osób jest właściwie jedyna sensowna droga, która pozwala rozwijać się na wybranej płaszczyźnie. Dlatego też warto z bliska przyjrzeć się tej drodze i wskazać, jakie zalety i wady ma własna firma.
Własna firma to dla wielu osób synonim pewnej wolności. Sami jesteśmy dla siebie szefem i to my sami podejmujemy wszystkie decyzje. Nie musimy martwić się, że szef będzie miał zły humor, czy inne zdanie. Tak naprawdę obowiązek kierowania wszystkim bierzemy na własne barki. Jak najbardziej więc nikt z zewnątrz nas nie ogranicza i nie narzuca nam swojego zdania. Z drugiej jednak strony musimy być świadomi podejmowanej odpowiedzialności. Złe decyzje, brak umiejętności czy niedopatrzenia mogą nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje, w tym problemy finansowe.
Teraz czas przyjrzeć się warunkom pracy. Te oczywiście zależne są od naszych decyzji, a po części też od charakteru prowadzonej działalności. Wszystko zależy, czym się zajmujemy. Są osoby, które firmę mają zarejestrowaną na własny adres zamieszkania. A są też i tacy, którzy muszą wynajmować lokum. Jeśli chodzi o czas pracy – ten też ustalamy sami. Niekiedy jednak musimy brać pod uwagę potrzeby naszych potencjalnych i rzeczywistych klientów oraz to, czy konkurencja poprzez inne godziny pracy nie przyciągnie więcej osób do siebie.
Gdy już powiedzieliśmy o takich organizacyjnych kwestiach, czas przyjrzeć się kwestiom finansowy firmy. Te oczywiście interesują przede wszystkim Urząd Skarbowy. Każda firma ma obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym i opłacania podatku dochodowego. Zanim jednak te n podatek wyliczymy, musimy uwzględnić też wszystkie koszty, jakie miesięcznie firma ponosi. Opłata lokalu, materiały potrzebne do pracy, służbowy samochód, czy część składki na ubezpieczenie zdrowotne – to wszystko koszty, które ponosimy na utrzymanie firmy. Te odejmuje się od uzyskanego przychodu i w ten sposób wylicza należny podatek. Pamiętać należy także, że w Polsce istnieje też tak zwana kwota wolna od podatku. To znaczy, że każdy z nas może uzyskać do pewnego pułapu dochód i z niego nie odprowadza się podatku. Dopiero przekroczenie tego pułapu pozwala naliczać podatek.
Gdy powiedzieliśmy już o zobowiązaniach wobec Urzędu Skarbowego, czas powiedzieć też o Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. To kolejna instytucja, która wiąże się z wydatkami. Obowiązek opłacania składek społecznych oraz zdrowotnych to kwestia prawa do korzystania z usług medycznych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, a także pobierania zasiłków chorobowych, czy z czasem emerytalnych. Wpłacane do ZUS pieniądze właśnie temu służą. A jak wyglądają stawki zus? Najniższy wymiar składek nieulgowych, które płacą dzisiaj polscy przedsiębiorcy oscyluje w granicach 1300 zł. Można oczywiście wpłacać więcej, co przełoży się na wyższe stawki chorobowe oraz wyższą rentę czy emeryturę. Nie wszyscy jednak z tych możliwości korzystają. Jeśli ktoś bowiem zarabia miesięcznie 5000 zł, to wówczas stawka 1300 zł i tak jest już dla niego wysoka. W tym miejscu należy powiedzieć też o dwóch ulgach, które w ramach ZUS oferowane są przedsiębiorcom. Pierwsza to tak zwana ulga na start, która dotyczy młodych firm, które dopiero powstają. Takie firmy przez dwa lata mogą opłacać zus w o wiele mniejszym wymiarze. A co z tymi, którzy na rynku są dłużej, a ich przychody nie są wysokie? Jeżeli roczny przychód nie przekracza ustalonej kwoty, dającej miesięcznie około 5000 zł, wówczas taki przedsiębiorca może postarać się o ulgę w ramach projektu „mała działalność gospodarcza”. Projekt ten wymaga, aby w zeszłym roku działalność prowadzona była nie krócej niż sześćdziesiąt dni i żeby przedsiębiorca nie rozliczał się na podstawie karty podatkowej oraz żeby nie miał innego ubezpieczenia. Wówczas możliwe jest wyliczenie dla niego kwoty,która będzie wprost proporcjonalna do uzyskanych przez niego rzeczywistych przychodów w danym okresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here