Niby nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny, dlatego teoretycznie, jeśli znalazłeś się teraz w dołku finansowym, najprawdopodobniej tylko siebie możesz za to obwiniać – bo rozrzutnie wydawałeś zarabiane pieniądze, a nagle utraciłeś swoją ciepłą posadkę i tak bardzo cię to przytłoczyło, że przez kilka kolejnych tygodni nawet nie próbowałeś szukać nowej pracy. Czasem jednak w dołki finansowe nie wpadamy z własnej winy. Pewne sytuacje losowe mogą wręcz zmuszać się do coraz częstszych i coraz większych wydatków, na których oczywiście cierpi twój domowy budżet. Starasz się go jakoś łatać i z pomocą bliskich próbujecie wydostać się z tarapatów, ale gdy problemy zaczynają się nawarstwiać, a ilość wydatków cale nie maleje, doprowadzacie się do upadku finansowego, z którego tylko tani kredyt gotówkowy mógłby pomóc wam się wydostać. Oczywiście pożyczka zawsze powinna być rozwiązaniem ostatecznym. Zanim jeszcze ją weźmiesz, pomyśl, czy w jakiś inny sposób nie mógłbyś zapewnić sobie dodatkowego źródła dochodów. Jeżeli jednak szansa na to po prostu nie istnieje, nie bój się skorzystać z pomocy banków czy instytucji pożyczkowych. Niektóre ich oferty kredytowe są naprawdę atrakcyjne. Nie musisz bowiem godzić się na przerażająco wysokie oprocentowanie czy gigantyczną ilość rat kredytowych. Częściowo sam przecież ustalasz te warunki, na podstawie których zdobędziesz dodatkowe pieniądze. Dzięki temu masz ogromny wpływ na ostateczny koszt swojej pożyczki. Możesz na tyle go zminimalizować, aby niemalże zupełnie go nie odczuć.
Szukając jak najtańszego kredytu gotówkowego, najprawdopodobniej już na początku takich poszukiwań stwierdzisz, że najważniejszą informacją powinno być dla ciebie oprocentowanie pożyczki. Będziesz chciał je automatycznie sprawdzić. Zanim jeszcze zapoznasz się z innymi warunkami kredytu, odkryjesz, jak wysoko oprocentowane będą jego przyszłe raty. Nie jest to natomiast jakaś szczególnie kluczowa kwestia. Jest ważna, ale nie najważniejsza, bo nie ma największego wpływu na ostateczny koszt kredytu. Dużo większe znaczenie powinno mieć dla ciebie RRSO, a najprawdopodobniej nie wiesz nawet, co kryje się pod tym tajemniczym skrótem. Jest on natomiast określeniem dla Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Składa się na nią m.in. prowizja kredytodawcy, oprocentowanie nominalne oraz dodatkowe koszty związane z pobraniem pieniędzy, czyli np. ubezpieczenie. Koniecznie zobacz, jaki poziom uzyskuje RRSO w różnych bankach i instytucjach. Im będzie ono niższe – tym lepiej dla ciebie i twojego budżetu.
Niezależnie od tego, gdzie weźmiesz swój tani kredyt gotówkowy, przed udzieleniem pożyczki bank na pewno zapozna się z twoją zdolnością kredytową. Sprawdzi również, czy przypadkiem twoje imię i nazwisko nie znajduje się w dokumentach Biura Informacji Kredytowej (BIK), które dostarcza bankom informacji na temat dłużników i osób niewywiązujących się ze swoich zobowiązań kredytowych. Co to oznacza? Otóż to, że jeśli już kiedyś brałeś jakieś pożyczki i nie udało ci się ich spłacić w terminie, najprawdopodobniej figurujesz w Biurze Informacji Kredytowej i przez to możesz mieć mniejsze szanse na zdobycie kolejnego kredytu. Szanse są mniejsze, ale dalej istnieją. Nie nastawiaj się więc od razu negatywnie i zamiast od razu widzieć wszystko w ciemnych barwach, sprawdź po prostu, co na ten temat ma do powiedzenia sam bank. Najlepiej by było, gdybyś samodzielnie się do niego wybrał. Jego przedstawiciel na pewno szybko zweryfikuje twoją osobę i upewni się, czy dla jego firmy będzie rzetelnym i wiarygodnym klientem.
Masz już niemalże wszystkie informacje potrzebne ci do tego, by wziąć tani kredyt gotówkowy. Niby mógłbyś od razu po niego sięgnąć, ale najpierw postaraj się jeszcze porównać do siebie propozycje pożyczkowe przynajmniej kilku najpopularniejszych banków. Weź pod uwagę także te kredyty, które udzielane są przez osoby prywatne lub instytucje pozabankowe. Nieraz dają ci one znacznie lepsze i korzystniejsze warunki, a także niższe oprocentowanie.