Jednym z ciekawych kierunków w życiu jest, zostanie psychologiem. Wiele osób śmieje się, że ludzie o takich zainteresowaniach, którzy chcą pomagać innym, często sami mają mnóstwo problemów i wybierają taki kierunek. Właściwie jakby patrzeć na to z psychologicznego punktu widzenia to jest nawet w takim przekonaniu ziarenko prawdy. Dlaczego? Otóż ludzie, którzy mieli (lub dalej mają) ciężko w życiu dzięki temu budują sobie bardzo duży poziom empatii i współczucia. Dlatego też z takim zapałem potrafią pomagać innym. Często też jest tak, że ktoś uczy się psychologii, ponieważ chce sobie pomóc czy to świadomie, czy robiąc to nieświadomie. Różnie w życiu bywa. Jedno jest pewne. Psychologowie w naszym społeczeństwie są potrzebni.
Jednak wybierając taki kierunek, trzeba zwrócić uwagę na to, iż jest to ciężki kawałek chleba. Samej nauki jest bardzo dużo a co więcej, ciągle trzeba się uczyć nowości, o których się dowiadujemy. Przecież w dzisiejszych czasach co chwile są jakieś nowe odkrycia związane z naszym mózgiem. Tak naprawdę obecnie wiemy bardzo mało na ten temat i jeszcze długo potrwa, nim w pełni zbadamy możliwości naszego mózgu.
Kolejnym trudem jest to, iż praca psychologa jest wymagająca psychicznie. Zwykle będziemy mieli do czynienia z ludźmi, którzy mają różnego typu problemy. Możliwe, że nawet będziemy w pracy manipulowani czy spotykali się z agresją słowną. Tak jak było to wcześniej wspomniane, nie jest to na pewno łatwa praca dla każdej osoby. Dobrze, jeśli posiadamy silną psychikę. Oczywiście, jeśli jej nie mamy, to także nie ma co rozpaczać, gdyż można się „wzmocnić” z czasem. Zresztą nikt z nas nie jest robotem, który nie ma uczuć.
Dla kogo jest to praca? Praca dla psychologa będzie najlepsza, wtedy gdy ta osoba będzie miała bardzo dobry poziom w relacjach interpersonalnych. Dzięki temu będzie ona mogła skuteczne nawiązywać kontakt z klientami. Często także bardzo trudno będzie do kogoś dotrzeć z różnych powodów. Niektórzy ludzie są bardzo wycofani. Także tutaj będzie przydatna cierpliwość, zrozumiałość.
Jednak co cechuje doskonałego psychologa? Jedna, najważniejsza cecha, a mianowicie: ciepło! Nie ma lepszego psychologa od takiego, który potrafi być po prostu dobrym, miłym, ciepłym człowiekiem, który potrafi nas wysłuchać. Właśnie tutaj pojawia się kolejna ważna kwesta – jeśli nie najważniejsza.
Każdy psycholog czy osoba starająca się o takie kwalifikacje i stanowisko powinna potrafić doskonale słuchać ludzi. Jest to najważniejsze w takim zawodzie. Po pierwsze dzięki dobrej umiejętności słuchania można zrozumieć, z jakim problem dana osoba się tak naprawdę zmaga. Często jest tak, że trzeba czytać między wierszami, to co ktoś mówi. Zresztą niektórzy z nas szukają przyczyn swoich problemów gdzieś indziej (najczęściej na zewnątrz, gdyż to nie boli) a dobry psycholog będzie umieć rozszyfrować daną osobę tak, aby jej skutecznie pomóc. Jeśli ktoś nie będzie umieć słuchać, to nie nada się do takiej pracy. Raczej trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy ktoś przychodzi do psychologa z problemem, a ten mu co chwilę przerywa, aby opowiedzieć o sobie. Taka opcja nie ma prawa bytu.
Inną kwestią związaną z tym, że dobry psycholog musi potrafić słuchać klienta, jest to, iż dla wielu osób samo wysłuchanie przez kogoś jest bardziej kluczowe niż inne sprawy. Dlaczego tak jest? Często to, że opowiemy komuś prawdę o swoim życiu, o swoich problemach i troskach, o uczuciach to wtedy nagle zrzucamy ogromny głaz, który nosiliśmy bardzo długi czas na plecach. Samo to, że ktoś może się wygadać drugiej osobie, która nie będzie tego krytykowała, komentowała czy wykorzystywała, sprawi, że można poczuć się znacznie lepiej. Na takiej zasadzie działa właśnie wiele wizyt u psychologów. Także, jeśli jesteśmy osobą, do której przychodzą wszyscy znajomi, aby się wygadać, bo czują się przy nas bezpiecznie i dobrze to może to świadczyć o tym, iż jesteśmy doskonałym materiałem na psychologa! Może w takim wypadku warto pomyśleć o takiej karierze. Kto wie? Może to będzie coś, w czym się odnajdziemy?