Czy praca opiekuna osób starszych jest wymagająca?

Osoby zatrudniające się na stanowisku opiekuna osoby starszej muszą mieć odpowiednie predyspozycje, by nie tylko należycie wykonywać swoje obowiązki, ale również czerpać z pracy satysfakcję. Nieodpowiednie usposobienie może doprowadzić do niezadowolenia. To, czy praca będzie dla opiekuna wyzwaniem zależy przede wszystkim od powołania ale także od tego w jakim stanie jest podopieczny.

Wymagające sfery pracy – czego można spodziewać się na stanowisku opiekuna?

Dla wielu osób jedną z najtrudniejszych czynności jest pomaganie osobie starszej w utrzymaniu odpowiedniej higieny. Ci podopieczni, którzy nie są zdolni do samodzielnego poruszania się, wymagają pomocy we wszystkich takich czynnościach. Osoba zainteresowana pracą jako opiekun osób starszych nie musi jednak rezygnować z poszukiwania ofert dla siebie tylko ze względu na tę jedną trudność. Na CareWork.pl dostępnych jest mnóstwo propozycji, zainteresowany może aplikować na stanowisko opiekuna osoby starszej, ale sprawnej – wybór zależy od niego. Jeżeli nie czuje się na siłach, nikt go do niczego nie zmusi.

Predyspozycje bez których praca będzie wymagająca pod każdym względem

Osoby mało empatyczne i niecierpliwe z pewnością nie odnajdą się na tym stanowisku. Każdy dzień będzie stanowił wyzwanie pełne wymagających zadań, od pomocy w ubraniu się, po wymyślanie kreatywnych zajęć umilających czas. Dobry opiekun osoby starszej posiada odpowiednie cechy, takie jak otwartość, pozytywne nastawienie, kreatywność i energia, nie tylko radzi sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Dźwiganie, którego wielu się obawia

Jednym z najczęstszych zapytań osób, które są zainteresowane pracą w roli opiekuna osób starszych jest to, czy trzeba dużo dźwigać. Przenoszenie osoby starszej z wózka do samochodu lub na kanapę nie jest w rzeczywistości trudnej, jeśli nie ma ku temu przeciwskazań i nie jest to ponad siły opiekuna. Odbycie krótkiego kursu pozwoli nauczyć się odpowiednich technik transferowania osób starszych. Warto być także świadomym swoich ograniczeń, aby nie zrobić nikomu krzywdy – ani podopiecznemu, ani samemu sobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here