Studia i praca

Ukończenie szkoły to zawsze wielkie wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i dla ucznia. Przez kilka lat zdobywamy i ulepszamy swoją wiedzę, rozwijamy swoje pasje wśród przyjaciół i nauczycieli. Kiedy przychodzi dzień zakończenia szkoły średniej pojawia się żal, smutek związany z rozstaniem z bliskimi kolegami, ale także obawy co będzie dalej. Większość już od lat planuje swoją przyszłość i to, jak będzie wyglądało ich życie po zakończeniu szkoły średniej. Ale są też tacy, którzy myślą: co mam zrobić? Na jakie studia iść? Jaką uczelnie wybrać? Szkoły wyższe oferują różnorodne kierunki studiów. Rywalizują o studentów dając znacznie niższy próg umożliwiający dostanie się na studia niż było to jeszcze kilka lat temu.
Wybierając uczelnie i kierunek studiów musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
– czy wybiorę studia stacjonarne czy zaoczne ? Studia stacjonarne to inaczej studia dziennie. Wiąże się to z tym, że na uczelni spędzamy zazwyczaj kilka godzin dziennie. Jeśli mieszkamy stosunkowo daleko od uczelni do której chcemy się wybrać to musimy rozważyć przeprowadzkę. Studia zaoczne to nic innego jak nauka co dwa tygodnie. Czyli dwa weekendy w miesiącu. Taką naukę na studiach zaocznych możemy na spokojnie połączyć z pracą na pełen etat. Nie trzeba się też wyprowadzać z rodzinnego miasta, wystarczy dojechać do szkoły dwa razy w miesiącu. Studia zaoczne wiążą się także z opłatą za naukę w systemie niestacjonarnym. Natomiast studia dziennie zazwyczaj są darmowe o ile nie są to uczelnie prywatne.
– czym się interesuję? Bo przecież jeśli interesuje się dziennikarstwem to nie pójdę na medycynę. Tutaj trzeba jasno określić sobie cel i ścieżkę kariery, jaką chcemy osiągnąć.
– jak szło mi w szkole średniej i czy poradzę sobie na ciężkim kierunku- jeśli w szkole średniej ślizgaliśmy się tylko z klasy do klasy a maturę zdaliśmy podpatrując od kolegów i koleżanek to takie studia jak medycyna czy prawo chyba nie będą dla nas odpowiednie. Możemy jedynie stracić czas i pieniądze i niekoniecznie uda nam się takie kierunki ukończyć.
– jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy- jeśli na przykład chcemy wybrać się na psychologie czy resocjalizację to warto najpierw zbadać rynek przy pod kątem zapotrzebowania na konkretne stanowiska i ilość studentów bez pracy po tych kierunkach.
Uczelnie oferują wiele różnorodnych kierunków. Z mody nie wychodzą takie kierunki jak administracja, resocjalizacja, marketing czy psychologia. Trzeba wtedy pomyśleć, czy taki kierunek będzie nam przydatny i czy nadajemy się do wykonywania zawodu na przykład wychowawcy w zakładzie karnym po resocjalizacji.
W modzie są także cały czas takie kierunki jak medycyna czy prawo. Nic dziwnego. Są to wolne zawody więc nawet jeśli nie uda nam się znaleźć pracy u kogoś to możemy otworzyć sobie prywatne gabinety i z pewnością zawsze będą one dobrze prosperowały, ponieważ ludzie zawsze będą potrzebować pomocy prawnej czy medycznej.
Są to także dobrze opłacane zawody. Średniej rangi lekarz zarabia od 5000 wzwyż. Podobne stawki ma dobry prawnik. Jednak zawsze należy pamiętać, że dobrze jest udać się na studia i wykonywać zawód z powołania.
Jeśli ktoś nie lubi zajmować się dziećmi, to nie powinien iść na pedagogikę, bo w pracy w wyuczonym zawodzie będzie się jedynie męczył.
Jeśli ktoś boi się lub ma obrzydzenie do krwi ran i podobnych nie powinien iść na medycynę, ponieważ widok krwi będzie mu towarzyszył stale.
W wyborze studiów mogą pomóc nam rodzice czy znajomi jednak decydujący i ostateczny głos powinniśmy mieć my sami. Dlatego, że to od nas zależy nasza przyszłość. Warto także poczytać opinie studentów, którzy ukończyli studia na danej uczelni, żeby zapoznać się z ich zdaniem na temat sposobu nauczania czy stopniu trudności ukończenia studiów.
Pamiętajmy, że wykształcenie jest bardzo ważną rzeczą i nawet jeśli wydaje nam się, że nie jest nam potrzebne to prędzej czy później możemy chcieć zmienić nasze życie i pracę i może się okazać, że wykształcenie odgrywa tu kluczową rolę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here