Praca na komputerze i pozostałe typy pracy

Możemy wyróżnić kilka typów pracy. Zwykle są to podobne grupy. Niektórzy z nas mają pracę o charakterze typowo fizycznym. Często jest to praca, w której się stoi cały dzień a dodatkowo wykonuje się pracę fizyczną. Gdzie się z takim czymś spotkamy? Z pewnością będą to osoby pracujące na wszelkich liniach produkcyjnych. Oczywiście taka praca ma swoje wady i zalety. Często mija ona bardzo szybko, a co więcej, dzięki niej nasze ciało utrzymuje się w dobrej, czasami nawet wysportowanej formie. Minusem z pewnością jest to, iż w ciągu takiej pracy spala się więcej kalorii niż ma to miejsce w innych grupach zawodowych. To także jest plus i minus. Będziemy musieli wydać więcej pieniędzy na jedzenie, ale z drugiej strony będziemy mogli jeść sporo a przy tym wyglądać dobrze. Fizyczna praca pomoże z pewnością podczas odchudzania, gdyż długa aktywność fizyczna będzie podkręcała nasz metabolizm.

Kolejnym typem pracy jest zwykła praca stojąca. Tutaj wiele osób przez cały dzień wykonuje lekką pracę, a największym wysiłkiem jest to, iż trzeba stać przez cały czas. Do tej grupy często należą różnej maści sprzedawcy np. w galeriach handlowych. Tutaj także są plusy i minusy takiej pracy. Wydaje się, iż stanie tyle czasu nie jest zdrowe, ale tak naprawdę ludzie zostali stworzeni do tego, aby stać i chodzić przez długi czas. Biologicznie nienaturalne jest dla nas siedzenie, więc taka praca powinna być całkiem zdrowa dla nas! Nie ma tutaj większego wysiłku fizycznego, a nasz kręgosłup zachowuje zdrową pozycję przez cały czas trwania pracy. Mamy także zwykle przerwy, podczas których można na jakiś krótki czas usiąść, by odciążyć nogi.

Ostatnim typem jest praca na komputerze. Wydaje się, iż jest ona najmniej szkodliwa, ale czy tak jest naprawdę? Musimy wziąć pod uwagę to, co było poruszone już wcześniej. Mianowicie chodzi to to, iż człowiek biologicznie nie jest przystosowany do długotrwałego siedzenia. Taka praca może bardzo negatywnie wpłynąć na nasz stan zdrowia na przykład przez to, iż nabawimy się problemów z kręgosłupem. Kolejną sprawą jest brak ruchu. Dla niektórych może być to ogromną zaletą, iż w pracy nie muszą się ruszać, jednak dla naszego ciała nie będzie to obojętne. Może to prowadzić do problemów z nadwagą czy do kiepskiego stanu fizycznego danej osoby. Oczywiście można temu zaradzić poprzez to, iż po pracy będzie się uprawiało jakiś sport czy inną aktywność, która będzie pozytywnie wpływać na ciało. Jednak wiele osób prowadzi totalnie siedzący tryb życia, co nie jest dobre dla naszego organizmu. Siedzenie cały dzień w pracy a później powrót do domu i siedzenie na kanapie oglądając film – to scenariusz prowadzący do poważnych kłopotów z naszym ciałem! Dlatego osoby pracujące na komputerze muszą koniecznie zadbać o ruch po swojej pracy.

Kolejna kwestia związana z pracą na komputerze jest to, iż także może być ona wyczerpująca fizycznie. Może to dziwić, ale rzeczywiście tak często jest! Osoby, które piszą bardzo dużo na klawiaturze np. programiści i copywriterzy mogą doprowadzić się do poważnych problemów z palcami i rękami przez to, co robią. Kolejne niebezpieczeństwa w pracy przy komputerze jest to, iż można się nabawić typowo biurowych chorób takich jak: zespół cieśni nadgarstka, łokieć tenisisty itd. Raczej nie ma pracy, która byłaby obojętna dla naszego stanu zdrowia.

Dlatego pracując przy komputerze, trzeba zadbać o odpowiednie stanowisko pracy i o to, jak pracujemy. Dobrze jest posiadać odpowiednie siedzenie z regulowaną wysokością i podparciem. Przydatne będą wszelkiego rodzaju podkładki żelowe pod nadgarstki czy klawiaturę. Sam dobór sprzętu też nie jest bez znaczenia. Myszka musi być dobrze dopasowana do naszej dłoni. Nie może być ona za mała ani za duża. Jeśli dużo pracujemy przy jej użyciu, to koniecznie trzeba zrezygnować ze wszelkich nietypowych myszek, które może fajnie wyglądają, ale będą nieodpowiednie dla naszego ciała, co podczas długotrwałej pracy szybko da o sobie znać. Warto posiadać klawiaturę dobrej jakości i mieć ją odsuniętą minimum 10 centymetrów od krawędzi biurka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here