Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu

Nowoczesne technologie szturmem wkroczyły również do przemysłu. Mająca obecnie miejsce rewolucja przemysłowa 4.0 sprawiła, że coraz większą popularnością cieszą się urządzenia oraz roboty pozwalające na automatyzację produkcji, wykonywanych dotąd przez ludzi czasochłonnych oraz pracochłonnych procesów. Jakie nowoczesne rozwiązania zasługują na uwagę i są coraz częściej wybierane przez obecne na rynku firmy?

Nowoczesne rozwiązania dla przemysłu: gospodarka magazynowa

Właściwe przechowywanie dóbr materialnych, ciągłe zaopatrywanie produkcji, komplementacja materiałów do zużycia oraz wysyłka gotowych wyrobów, to tylko niektóre z zadań, które wchodzą w zakres gospodarki magazynowej. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych dla przemysłu, które warto rozważyć prowadząc własna firmą są automatyczne magazyny. Doskonale sprawdzają się one wszędzie tam, gdzie liczy się dosłownie każdy centymetr powierzchni i priorytetową kwestią jest możliwość szybkiego i dokładnego pobierania określonych towarów.

Sekret sukcesu gospodarki magazynowej korzystającej z automatycznych magazynów tkwi w połączonych ze sobą układnicach, które umożliwiają przechowywanie towarów na wysokości ponad dwukrotnie wyższej niż tradycyjne wózki systemowe. Ponadto przystosowane są one do pracy w ciężkich warunkach eksploatacji (jak chociażby ujemne temperatury sięgające -28°C), wyróżniają się dynamicznym napędem jezdnym oraz wydajnością operacji logistycznych. Zastosowanie tego rozwiązania przyczynia się również do redukcji kosztów zmiennych, gdyż nie musi być on ogrzewany ani oświetlany, a do jego obsługi nie jest wymagany czynnik ludzki.

Planowanie produkcji – Systemy ERP

Jak planować produkcję i koszty produkcji? Godnym uwagi rozwiązaniem jest System ERP, który wykorzystywany jest do planowania zasobów firmy. Za jego pomocą bez większego wysiłku można uporządkować i kontrolować przebieg procesów mających miejsce w firmie. Działa on w oparciu o system modułów (obejmujących obszary firmy takie jak: produkcja, handel, logistyka, magazynowanie etc.), które oparte są jednej bazie danych, pozwalającej na ich porządkowanie oraz integrację.

Jaki System wybrać – porównanie Systemów ERP

Wybór należy uzależnić przede wszystkim od własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Wśród dostępnych modeli Systemów ERP można wyróżnić 3 następujące propozycje:

Model tradycyjny

Czyli najprościej mówiąc wykupienie licencji, która może być wykorzystywana dożywotnio. Wersja ta wymaga rozwiniętego zaplecza w postaci działu IT oraz infrastruktury sprzętowej w postaci serwerów, a także dużych nakładów pieniężnych niezbędnych na zakup licencji.

Model SaaS (Software as a Service)

Ten system oferowany jest w formie zdalnego dostępu, który opłacany jest w formie abonamentu dającego czasowe uprawnienie na licencję oraz wszelkie aktualizacje i dodatkowe usługi związanie z Systemem. Decydując się na ten model przedsiębiorca nie musi martwić się o szczegółowe zagadnienia techniczne, gdyż kupuje on kompletne rozwiązanie.

Model ASP (Application Service Provider)

To model zbliżony do SaaS, jednak w odróżnieniu od niego każda licencja instalowana jest na wskazanym przez Klienta serwerze, a także cechuje się on skalowalnością ilości użytkowników, co jest doskonałym rozwiązaniem dla biznesów o dużej zmienności popytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here