Na stare lata

Wiele z nas nie zastanawia się nad tym z czego będziemy się utrzymywać po przejściu na emeryturę. Ludzie żyją tu i teraz. Nie zaważają na to by zabezpieczyć się na starość. Wiele osób decyduje się na pracę na czarno lub wręcz prosi pracodawce o zaniżenie pensji. Ta druga opcja często opłaca się ludziom w danym momencie. Wykazują mniejsze dochody, a to pozwala im na większą pomoc socjalną od państwa. Dochód na członka rodziny jest w takim przypadku niższy. Resztę pieniędzy pracownik dostaje na rękę. Jest to jawne oszukiwanie państwa, ale i samego siebie. Taki człowiek nie myśli o tym, że gdy będzie miał np. wypadek w pracy to po przejściu na zasiłek chorobowy będzie go otrzymywał od swojej pensji na pasku płacowym. Wtedy sytuacja materialna dramatycznie się pogorszy. Po przejściu na emeryturę również pojawi się problem. Emerytura zostanie naliczona z lat w których opłacaliśmy najwyższe składki. Co jeśli większość życia przepracowaliśmy na czarno lub odprowadzano za nas najniższe składki? Będziemy mieli bardzo niską emeryturę i sami będziemy sobie winni.
Dlatego już w młodym wieku powinniśmy pomyśleć o naszej emeryturze. Jeśli prowadzimy własną działalność i dobrze nam idzie to przy sprzyjających warunkach dorobimy się na starość. Gdy pracujemy na etacie to powinniśmy mieć świadomość, że im wyższa podstawa tym większe składki zostaną odprowadzone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dobrą praktyką jest płacenie przez pracodawców dodatkowych składek np. na tzw. pracowniczy program emerytalny. Składki takie płacone przez wiele lat zaprocentują w przyszłości wyższą emeryturą. Gdy będziemy już starzy i schorowani chyba dobrze jest mieć pieniądze, które pozwolą nam godnie żyć. Co prawda nie mamy już wtedy dzieci na utrzymaniu, ale coraz więcej pieniędzy wydajemy na leki i lekarzy. Szczególnie cenią się lekarze specjaliści, którzy przyjmują w ramach prywatnej praktyki lekarskiej. Oczywiście optymalna sytuacja to przejście na emeryturę będąc w dobrym stanie zdrowia. Wtedy mamy siły na realizowanie swoich pasji. Mamy dużo wolnego czasu. Możemy go aktywnie zagospodarować. Jest to czas na hobby lub podróże. Jeśli budżet nam na to pozwoli oczywiście. Gdy mamy wysoką emeryturę łatwiej zwiedzać świat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spakować walizkę i zwiedzać różne zakątki świata.
Ważną kwestią jest zadbanie o swoje zdrowie już w młodym wieku. Każdy z nas powinien trzymać odpowiednią wagę. Dzięki temu nasze stawy nie będą tak obciążone. Noszenie zbędnego balastu w postaci nadwagi na pewno nie uczyni nasz zdrowszymi. Pamiętajmy też o zdrowej diecie. Jeśli nie czujemy się mocni w tej materii to pomoże nam dyplomowany dietetyk lub dietetyczka. Dieta powinna być dobrana do naszej aktywności. Inaczej powinna odżywiać się osoba pracująca fizycznie i uprawiająca intensywnie sporta, a inaczej człowiek pracujący w biurze. Różnie ludzie potrzebują zróżnicowanej ilości kalorii. Podobno to jak się odżywiamy zależy od tego jakie nawyki wynieśliśmy z domu.
Reasumując naliczanie emerytury powinno nas zainteresować z dniem podjęcia pierwszej pracy. Przez kilka lat funkcjonowały w Polsce tak zwane OFE (Otwarte Fundusze Emerytalne). Teraz młody człowiek podejmujący prace nie musi się do nich zapisywać. Kiedyś było to obowiązkowe. Stawiając pierwsze kroki na rynku pracy postarajmy się o to by pracodawca odprowadzał za nas składki emerytalne, zdrowotne itp. Czasami zdarzają się nieuczciwi pracodawcy, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach pracy. Dobrą praktyką jest również systematyczne oszczędzanie na własną rękę. Jest to jednak bardzo ciężkie. Biorąc pod uwagę, że młody człowiek jest na dorobku to trudno jest mu oszczędzać. Nie mając wsparcia rodziny jest jeszcze ciężej. Nie zwalnia to jednak takiej osoby z odpowiedzialności za swoją emeryturę. Tylko od nas zależy ile pieniędzy będziemy dostawać po zakończeniu życia zawodowego. Wpływ na to będzie miała nasza pracowitość i zaradność na rynku pracy lub w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Oby jak najwięcej osób było zadowolonych z własnej emerytury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here