Jak założyć własną firmę

Na naszym rynku jest takie powiedzenie, że jeśli nie pracujesz nad spełnieniem swoich marzeń, to ktoś inny cię zatrudni, w celu spełnienia jego najskrytszych marzeń. Te słowa mogą najlepiej oddać motywację wielu z nas, by móc wreszcie pozbyć się swojego bezpiecznego, aczkolwiek nie zawsze lubianego stanowiska w pracy, aby stworzyć coś na własną rękę. Dla ogromu innych ludzi, własna działalność gospodarcza jest jedyną dostępną alternatywą w sytuacji spowodowanej brakiem pracy. Jakikolwiek nie byłby powód, nasza decyzja o rozpoczęciu nowego etapu w życiu do najłatwiejszych nie należy.

Plusy otwarcia swojej firmy są jak najbardziej oczywiste: sam jesteś dla siebie szefem, możesz pracować ile chcesz, decydujesz o jakości firmy i ścieżkach jej rozwoju, robisz to o czym zawsze marzyłeś, a możliwość do zarobienia dużych pieniędzy jest na wyciągnięcie Twojej ręki.

Na pewno nie brak i minusów: początki bywają dość trudne, musisz ponieść za swoje błędy pełną odpowiedzialność prawną oraz finansową, nie jasne są również Twoje zarobki, a długość czasu pracy oznacza nader często brak wolnego weekendu oraz urlopu wypoczynkowego.

Wszystkie te osoby, którym pomimo wielkich trudności się powiodło, mogą zgodnie przyznać, że warto podjąć ten trud. Najważniejsze to odpowiednio przygotować się do całego procesu związanego z budową firmy. Pełny profesjonalizm, przemyślane dokładnie błędy, opór w dążeniu do celu oraz brak łatwego poddawania się po pierwszej porażce to najistotniejsze zalety przyszłego biznesmena.
Od strony formalnej założenie swojej działalności gospodarczej nie jest zbyt skomplikowane i powinno zamknąć się w kilku podstawowych krokach.

Trzydziestego kwietnia ubiegłego roku weszła w życie tak zwana Konstytucja Biznesu, która umożliwia prowadzenie tzw. działalności nierejestrowanej. Takie rozwiązanie skierowane jest do osób, które prowadzą swoją działalność, ale ich miesięczny przychód nie przekracza pięćdziesięciu procent minimalnego wynagrodzenia. Nie są więc oni zobligowani do zarejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG oraz nie muszą opłacić składek do ZUS. Dochody z takiej działalności nierejestrowanej rozliczane są zawsze na zasadach ogólnych. Skorzystać mogą z tej formy zarobkowania tylko te osoby, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie prowadziły żadnej działalności gospodarczej.

Jak założyć firmę krok po kroku?

Jednoosobową działalność gospodarczą może założyć każda osoba pełnoletnia, która posiada obywatelstwo Polski, jednego z kraju Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

Osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą może zatrudnić innych pracowników. Wyjątek stanowią firmy, które zdecydowały się na kartę podatkową jako inną formę opodatkowania mogą mieć wtedy pewne ograniczenia. W takim wypadku, nie mogą one zatrudnić pracowników na umowę zlecenie lub o dzieło, a tylko na podstawie umowy o pracę. Taka firma ma także określony limit zatrudnienia tylko do pięciu osób, a w niektórych przypadkach nawet do trzech osób.

Polska Klasyfikacja Działalności to zestaw unikalnych pięcio znakowych kodów pod którymi kryją się różne rodzaje prowadzenia i wykonywania działalności gospodarczej. Na przykład kod 10.32.Z – oznacza produkcję soków produkowaną z owoców oraz warzyw. Spośród właśnie takich oznaczeń, przyszły biznesmen wybiera ten, który odpowiada jego oczekiwaniom.

Nie ma żadnych przeszkód na rynku, by w ramach prowadzonej firmy, móc prowadzić kilka innych działalności. Należy wtedy tylko dla każdego typu dodatkowej działalności pobrać odpowiedni kod. W celu wyszukania takiego kodu, możemy posłużyć się wyszukiwarką internetową i na odpowiednim portalu sprawdzić, czy z prowadzeniem konkretnej działalności, powiązane są jakieś dodatkowe procedury, takie jak wymagane zezwolenia. Wybrany przez nas odpowiedni kod będzie nam potrzebny podczas wypełniania formularza CEIDG-1.

Każdy Biznesmen może poszerzyć lub zawęzić zakres prowadzenia swojej działalności dodając lub eliminując niepotrzebne już kody. Może także całkowicie zmienić rodzaj proponowanych wcześniej usług, które oferowała jego firma. Zmiana kodów zawsze odbywa się przez wypełnienie formularza aktualizacji i jest bezpłatna.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułJakie wybrać studia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here